Rybacka Lokalna Grupa Działania

  
  

KonferencjaW dniu 21 lipca 2016 roku w urokliwym miejscu na Roztoczu „Dębowym Dworze” w Rudzie Różanieckiej odbyła się konferencja szkoleniowo - informacyjna dla beneficjentów Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” 2014 - 2020, należących do Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Rybacka Puszczy Sandomierskiej” oraz Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Roztocze”.

 

Spotkanie oprócz beneficjentów obydwóch wspomnianych rybackich grup działania swoją obecnością zaszczyciło wielu znamienitych gości m. in. Dyrektor Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Pan Janusz Wrona oraz Pani Jolanta Perkowska - Naczelnik Wydziału Obszarów Zależnych od Rybactwa Oś 4, a także Wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Pani Maria Fajger. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego reprezentował Marszałek Władysław Ortyl, a także Wicemarszałek Pan Lucjan Kuźniar. Przedstawicielem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego był Pan Mateusz Winiarski. Na spotkanie przybyli również przedstawiciele lokalnych instytucji i władz samorządowych wszystkich gmin przynależących do stowarzyszeń rybackich grup zarówno z województwa podkarpackiego jak i lubelskiego.

Konferencję otworzyła Pani Magdalena Sobina Z-ca Dyrektora Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich, która przedstawiła przybyłych gości. Następnie głos zabrał Marszałek Władysław Ortyl, prosząc Przedstawiciela Województwa Lubelskiego o przybliżenie okoliczności zastępstwa samego Marszałka Sławomira Sosnowskiego. Niestety nie były to pomyślne wieści. Zebrani usłyszeli o śmierci Wicemarszałka Pana Artura Walaska, którego to pamięć za pomoc w osiągnięciu współpracy naszych województw uczczona została minutą ciszy.

Istotnym elementem otwierającym konferencję było podkreślenie znaczenia nawiązanej współpracy dwóch sąsiadujących ze sobą województw, które mają za zadanie podnieść rozwój przemysłu, infrastruktury oraz rybołówstwa na tym terenie.

Zarówno Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Rybacka Puszczy Sandomierskiej” jak i Rybacka Lokalna Grupa Działania „Roztocze” otrzymały 4 mln euro dofinansowania. Pieniądze te pochodzą z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach w Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” 2014-2020. Wsparcie finansowe pozwoli na tworzenie i utrzymanie nowych miejsc pracy, a także na realizację inwestycji i projektów w ramach lokalnych strategii rozwoju. Rozwój rybołówstwa jest dla samorządu województwa bardzo ważny i cieszymy się, że te pieniądze zostaną wykorzystane na ten cel, ale warto także podkreślić, że dofinansowanie pozwoli także na rozwój turystyki na tych terenach, na zwiększenie atrakcyjności tych obszarów – powiedział podczas spotkania marszałek Władysław Ortyl. Marszałek podkreślał, że cieszy go bardzo to, iż udało się zwiększyć pulę pieniędzy na Lokalne Grupy Rybackie z 3 do 4 mln euro. Kiedy ogłosiliśmy w listopadzie 2015 roku konkurs na wybór strategii rozwoju lokalnego w ramach PO „Rybactwo i Morze” limit dostępnych środków wynosił 3 mln euro i pozwalał na realizację tylko jednej strategii w woj. podkarpackim. Na konkurs wpłynęły dwa wnioski, które złożyły dwie Lokalne Grupy Rybackie. Oba wnioski były równie dobre. Dlatego zarząd województwa podkarpackiego podjął działania umożliwiające wybór obu strategii - mówił marszałek Władysław Ortyl. Dzięki staraniom udało się zdobyć dodatkowe 750 tys. euro z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a 250 tys. euro przeznaczył na ten cel Marszałek Województwa Lubelskiego w ramach przydzielonych dla woj. lubelskiego środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Zarówno Marszałek Województwa Podkarpackiego jak i Dyrektor Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Pan Janusz Wrona wyrazili swoje zadowolenie z nawiązania nici porozumienie i dążenia do wspólnych celów naszych województw.

Szkoleniowego charakteru konferencji nadała prezentacja Pani Naczelnik Jolanty Perkowskiej, która to przedstawiła nam w klarowny sposób założenia projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej na realizację operacji w ramach działań wsparcie przygotowawcze i realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność, w tym koszty bieżące i aktywizacja, objętych priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, zawartym w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze”, które niebawem wejdzie w życie i usprawni działanie i funkcjonowanie grup rybackich.

Prezentacje przedstawione przez obydwie grupy rybackie przybliżyły nam informacje o obszarze działania, objętym planowanym wsparciem, zarówno „Lokalnej Grupy Rybackiej Puszczy Sandomierskiej” do której należą gminy z terenu województwa podkarpackiego: Kolbuszowa, Dzikowiec, Bojanów, Baranów Sandomierski, Nowa Dęba, Grębów, Gorzyce, Zaleszany, Radomyśl nad Sanem oraz Zaklików. Gminy należące do LGR z terenu województwa lubelskiego to: Modliborzyce, Janów Lubelski i Potok Wielki. Jak i Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Roztocze” obejmującej swym zasięgiem gminy z terenu województwa podkarpackiego takie jak: Medyka, Stubno, Radymno, Laszki, Wiązownica, Stary Dzików, Lubaczów, Cieszanów oraz Narol oraz z województwa lubelskiego: Adamów, Bełżec, Krasnobród, Lubycza Królewska i Tomaszów Lubelski. A także przybliżyły nam działania, które będą realizowane podczas wdrażania założeń opracowanych Lokalnych Strategii Rozwoju obydwóch grup rybackich, takich jak:

„Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej” – to główny cel, który stoi przed Lokalnymi Grupami Rybackimi, które otrzymały dofinansowanie. Decydując o wyborze beneficjentów LGR muszą wybierać przedsięwzięcia realizujące następujące cele:

  1. Podnoszenie wartości produktów, tworzenie miejsc pracy, zachęcanie młodych ludzi i propagowanie innowacji na wszystkich etapach łańcucha dostaw produktów w sektorze rybołówstwa i akwakultury;
  2. Wspieranie zróżnicowania działalności w ramach rybołówstwa przemysłowego i poza nim, wspieranie uczenia się przez całe życie i tworzenie miejsc pracy na obszarach rybackich;
  3. Wspieranie i wykorzystywanie atutów środowiska na obszarach rybackich i akwakultury, w tym działania na rzecz łagodzenia zmian klimatu;
  4. Propagowanie dobrostanu społecznego i dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich i obszarach akwakultury w tym dziedzictwa kulturowego rybołówstwa i akwakultury oraz morskiego dziedzictwa kulturowego;
  5. Powierzenie społecznościom rybackim ważniejszej roli w rozwoju lokalnym oraz zarządzaniu lokalnymi zasobami rybołówstwa i działalnością morską.

Z pozyskanych środków finansowych wsparcia co najmniej 50 % przeznaczone będzie na działania bezpośrednio związane z tworzeniem lub utrzymaniem miejsc pracy.

O unijne pieniądze będą mogły się starać osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, w zależności od rodzaju działań. Z zawartych umów na realizację strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność z Lokalnymi Grupami Rybackimi, podpisanymi w maju 2016 roku, w których zarówno „Lokalna Grupa Rybacka Puszczy Sandomierskiej” jak i Rybacka Lokalna Grupa „Roztocze” otrzymały po 2 mln euro czyli łącznie ok. 16 mln złotych będą realizowane cele i założenia wszystkich przedstawicieli zarówno sektora rybackiego jak i sektora publicznego oraz sektora społecznego. Przedstawiciele Lokalnych Grup Rybackich obecni w Rudzie Różanieckiej ciesząc się z uzyskanych możliwości dzielili się z nami planami, na co chcą spożytkować te pieniądze. Chcielibyśmy, aby to wsparcie zostało wykorzystane na rozwój rybołówstwa i stworzenie nowych miejsc pracy, a także na zagospodarowanie starorzeczy dla celów hodowlanych i turystycznych – mówił Leszek Surdy z LGR Puszczy Sandomierskiej. Chcemy pójść w kierunku rozwoju turystyki, wykorzystać ten potencjał, który ma Roztocze, wypromować nasz region i to co dała nam natura – mówił Prezes Mirosław Zaborniak z RLGD „Roztocze”.

Konferencję i szkolenie zakończyło spotkanie przy karpiu i pstrągu przygotowanym przez gospodarstwa rybackie należące do Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Roztocze, specjalizujące się w potrawach rybnych, takich jak „Pstrąg Roztoczański” z Ośrodka Hodowli Ryb Łososiowatych Pana Adama Krzywosza, faszerowanego karpia pochodzącego z Gospodarstwa Rybackiego „STARZAWA” oraz tradycyjnego dla naszego ROZTOCZA - Karpia smażonego z Gospodarstwa Rybackiego „Ruda Różaniecka”. Rybacy należący do RLGD „Roztocze” swoim gestem poczęstunku nadali rybackiego charakteru konferencji. W trakcie poczęstunku kontynuowano wcześniej rozpoczęte dyskusje. Dobrą puentą tego spotkania mogą być słowa Marszałka Władysława Ortyla skierowane do uczestników konferencji wyrażające wolę kolejnego spotkania w tak licznym gronie oraz w tak urokliwym miejscu jak gospodarstwo rybackie w Rudzie Różanieckiej.