RLGD Roztocze realizuje zadania publiczne Województwa Podkarpackiego
W dniu 31 października w siedzibie urzędu marszałkowskiego wicemarszałkowie województwa Karol Ożóg i Piotr Pilch złożyli właśnie podpisy pod umowami, jakie zostały zawarte w ramach Podkarpackiego Programu Wsparcia Obszarów Zależnych od Rybactwa i Akwakultury Śródlądowej 2024-2026. Jedna z nich na kwotę 300 000 zł zawarta została z przedstawicielami Rybackiej Lokalnej Grupy Działania ROZTOCZE wiceprezesem Andrzejem Adamkiem oraz członkiem zarządu Stanisławem Wosiem.
Program ten jest jednym z narzędzi, dzięki któremu realizowana jest polityka rozwoju województwa w zakresie racjonalnego korzystania z zasobów przyrody, kształtowania środowiska naturalnego w myśl zasady zrównoważonego rozwoju, wspierania rozwoju kultury oraz sprawowania opieki i wykorzystanie dziedzictwa kulturowego a także promocji walorów i możliwości rozwojowych województwa. Pod koniec sierpnia zarząd województwa ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację programu, przeznaczając na ten cel w 2024 roku kwotę 600 tysięcy złotych. Wraz z RLGD Roztocze beneficjentem programu jest LGR Puszczy Sandomierskiej.
Program zakłada wsparcie operacji przyczyniających się do wzmocnienia konkurencyjności i utrzymania atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa i akwakultury, wzrostu atrakcyjności oferty turystycznej dostępnej na obszarze o odpowiednim wskaźniku rybackości, tworzeniu i usprawnianiu instrumentów służących ochronie środowiska przyrodniczego oraz rozwojowi bazy turystycznej – mówi o nim wicemarszałek Karol Oźóg.
Program zakłada wsparcie operacji, które przyczyniają się do wzmocnienia konkurencyjności i utrzymania atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa i akwakultury. Chodzi o wzrost atrakcyjności oferty turystycznej dostępnej na obszarze o odpowiednim wskaźniku rybackości, tworzenie i usprawnianie instrumentów służących ochronie środowiska przyrodniczego oraz rozwój bazy turystycznej. Swoim zasięgiem będzie on obejmował obszary zależne od rybactwa i akwakultury na Podkarpaciu, czyli miejscowości: Medyka, Stubno, Radymno, Laszki, Wiązownica, Lubaczów, Stary Dzików, Cieszanów, Narol, Kolbuszowa, Dzikowiec, Baranów Sandomierski, Nowa Dęba, Grębów, Gorzyce, Bojanów, Zaleszany, Radomyśl nad Sanem, Zaklików, Brzostek, Dębica, Czarna, Rokietnica, Lesko, Horyniec Zdrój, Oleszyce, Białobrzegi, Przemyśl, Nisko, Głogów Małopolski, Pysznica, Stalowa Wola – podkreśla wicemarszałek województwa Piotr Pilch.
Beneficjenci Programu będą realizować działania związane z zachowaniem i poprawą wartości środowiska przyrodniczego i kulturowego na obszarach zależnych od rybactwa i akwakultury śródlądowej w zakresie:
- ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego,
- wspierania i upowszechniania kultury fizycznej,
- turystyki i krajoznawstwa.
W ramach złożonych ofert w 2024 roku realizowane będą między innymi następujące działania: zakup aeratorów do natleniania wód oraz tlenomierzy, zakup lornetek, dronów, kamer termowizyjnych, latarek czołowych służących ochronie obszarów przed kłusownictwem. Kupiona zostanie mała infrastruktura turystyczna, pompy głębinowe, wapno do nawożenia zbiorników wodnych i przeciwdziałania eutrofizacji oraz mobilne stanowiska do obserwacji ptaków. Poza tym organizowane będą warsztaty, szkolenia i pokazy kulinarne oraz imprezy sportowe w plenerze.
Źródło: podkarpackie.pl